Lapseea madal kolesterooli tase ja hilisem impulsiivsus on omavahel seotud

Lapseea madal kolesterooli tase ja hilisem impulsiivsus on omavahel seotud

By: Evelin

1. Jan 1970

Palju on räägitud kõrge kolesterooli taseme negatiivsest mõjust tervisele (peamine südame- ja veresoonkonna haiguste tekkimise põhjus). Madalat kolesterooli taset on seostatud impulsiivse ja agressiivse käitumisega ning enesetappudega [1,2,3], aga enamus neist uuringutest on tehtud täiskasvanutega ning longituudselt ei ole kolesterooli taseme ja impulsiivsuse omavahelist seost samuti uuritud. ELIKTU andmetele tuginedes soovisime teada saada, kas lapse- ja noorukiea madal kolesterooli tase võib ennustada hilisemat impulsiivset käitumist täiskasvanueas. Analüüsi tulemusel leidsime, et peamiselt poistel on lapse- ja noorukiea madal kolesterooli tase ja hilisem impulsiivne käitumine omavahel seotud. Kuna impulsiivsust on võimalik jagada adaptiivseks impulsiivsuseks (elamustejanu, kiire mõtlemis-reageerimisvõime) ja mitteadaptiivseks impulsiivsuseks (kalduvus käituda läbimõtlematult), siis meie uuringutulemused näitavad seost just mitteadaptiivse impulsiivsusega.

Uurisime neid seoseid lapse- ja noorukieas ka ristläbilõikeliselt, kuid siis seoseid ei leidnud, mis tähendab et kolesterooli tase ja impulsiivne käitumine lapsepõlves ei ole omavahel seotud. See omakorda võib viidata sellele, et kolesterool mõjutab käitumist ainult teatud ajaperioodil , mitte kogu elu.

Täpsemalt meie uuringutulemustest on võimalik lugeda ajakirjas Acta Neuropsychiatrica ning New Brain Nutrition blogist.

Allikaloend:

  1. Corruble E, Damy C and Guelfi JD. (1999) Impulsivity: a relevant dimension in depression regarding suicide attempts? Journal of Affective Disorders 53 (3), 211–215.
  2. Troisi A. (2011) Low cholesterol is a risk factor for attentional impulsivity in patients with mood symptoms. Psychiatry Research 188 (1), 83–87.
  3. Tomson-Johanson K and Harro J. (2018) Low cholesterol impulsivity and violence revisited. Current Opinion in Endocrinology Diabetes and Obesity 25 (2), 103–107.
  4. Tomson-Johanson K, Kaart T, Kiivet R-A, Veidebaum T, and Harro J. (2019) Low cholesterol levels in children predict impulsivity in young adulthood. Acta Neuropsychiatrica 1–10.

Kategooria: